Těchlovice

Těchlovice - Německy Tichlowitz jsou obcí zhruba 8 Km od Děčína v prostoru Českého Středohoří. Lokalita se nachází v činném kamenolomu a kámen se v i okolí lámal již v první polovině devatenáctého století.
Předmětem těžby je olivinický čedič. Těženým tělesem pronikají žíly, z nichž některé obsahují dutiny se zeolity a s nimi i minerály pro paragenezi lokality rovněž přirozené. Pro sběratele minerálů bohužel není možnosti sbírání minerálů vedení ani ostraha kamenolomu nakloněna z bezpečnostních důvodů.
 
Nejvýznamějším minerálem lokality je natrolit, který byl nalézán v dutinách dosahujících velikosti až kolem 40 cm, ve kterých tvoří krystaly dlouhé 5 cm a 6 mm silné. Krystaly natrolitu jsou průhledné nebo bíle zakalené a mívají silně skelný lesk. Některé byly v minulosti dokonce pro vysokou čistotu využity ke šperkařskému zpracování.
 
Dalším minerálem lokality je radiálně paprsčitý pektolit, křídově bíle a nebo béžově zabarvený. Ten buď zcela vyplňuje prostor dutin a nebo je porostlý natrolitem.
 
Minerálem, který se také vysytuje ve zdejších dutinách je analcimVětšinou je analcim zakalený nebo vzácněji čirý, v krystalech od několika mm, však vzácněji až 1,5 cm velkých.
 
Minerál, který se na lokalitě vyskytuje poměrně často je kalcitJe ve formě bělavých nebo žlutých klenců do nekolika cm. Historicky je však zaznamenán i nález krystalů kolem 10 cm. Kalcit obvykle nasedá na natrolit nebo analcim. Společně s analcimem, kalcit v dutinách mnohdy připomíná nálezy z lokality Divoká rokle u Mojžíře.
 
Historicky byl na lokalitě nalezen prehnit s thomsonitem. Později se na lokalitě nalezl, bohužel také ojedinělý nález drobných krystalků křemene do 3 mm ve doprovodu kalcitu.
 

Mineralogie: 

Minerály převládající na této lokalitě jsou: Natrolit, kalcit, pektolit, analcim
Vzácnějšími minerály jsou: Thomsonit, chabazit, apophylit.

1 položek celkem

Cena

690691
1690691
Natrolit - Těchlovice
690 Kč

Velikost vzorku: 11x8x3 cm. Bílé sloupečkovité krystaly natrolitu z lokality Těchlovice. 

1704