Kalcit

Kalcit, CaCO3

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších minerálů na zemském povrchu, a to zejména v prostředí sedimentárních hornin.

Kalcit je stejně jako aragonit uhličitan vápenatý. Nejčastěji je zrnitý, bývá i stébelnatý, krápníkovitý atd. Čistý je bezbarvý a průhledný, obvykle je neprůhledný bílý anebo zbarvený šedě, žlutě, hnědě, červeně atd. 

Je hlavním minerálem tvořícím vápence, které vznikají v mořích usazováním drobných schránek těch mikroorganismů, jejichž schránky jsou budovány kalcitem, méně často i přímým srážením z mořské či jezerní vody. Metamorfózou vápenců vznikají mramory, tvořené také kalcitem, ovšem překrystalovaným, takže mramory jsou hrubozrnnější než vápence. Kalcit je také jednou z hlavních složek slínů a slínovců. Je rovněž hlavním minerálem vyvřelých hornin zvaných karbonatity.

Kalcit tvoří i drúzy pěkných dobře omezených krystalů neobyčejně rozmanitých tvarů. Pestrost různých forem krystalů kalcitu nemá v nerostné říši obdobu. Dutiny s dokonale omezenými krystaly kalcitu se vyskytují v kalcitových žilách, jež vyhojují trhliny a zlomy ve vápencích, dále na hydrotermálních žilách, běžné jsou i v dutinách a trhlinách vulkanických hornin.

Lokality s výskytem kalcitu:
Příbram, Štramberk, Radotín, Vaňov, Libochovany, Jeníkov u Duchcova, Rokle u Kadaně a další

 

1 položek celkem

Cena

449450
1449450
9CD925BD F13D 4B2A 95DA EBB8CD79E28F
449 Kč

Velikost vzorku: 4x2,5x2 cm  Poměrně raritní ukázka kalcitu ze štoly 5. květen z lokality Vrchoslav. 

774