Ahníkov

Ahníkov německy Hagensdorf se nachází přibližně 5 km od Chomutova. 

Lokalita byla nalezena v roce 1986 při výstavbě vodního přivaděče odvádějící potoky mimo dobývací prostor hnědouhelného dolu. Jméno lokality vzniklo po obci Ahníkov která musela ustoupila z důvodu těžby hnědého uhlí. 

Už několik desetiletí se zde střídají sběratelé minerálů, ale celá lokalita je nyní již dost překopaná do různých hloubek. Dále většina lokality byla oplocena. Dříve se dalo přijet autem přímo až k lokalitě, bohužel tyto časy jsou již minulostí. Majitelé pozemku jsou nyní ostražití a lehce se s nimi můžete dostat do konfliktu. (Vlastní zkušenost při návštěvě lokality bez kladívka). 

Nejhojnějším minerálem je zde chalcedon, tvořící výplně dutin a žil, které mají širokou škálu barevných kombinací. Vyskytuje se v několika barevných varietách, od bílé, modrobílé, případně v odstínech zelené způsobené příměsí chloritu (plasma). Nejvíce estetické je však fialová varianta. 
Na této lokalitě byly také zaznamenány dutiny vyplněné krystalky třpytivého křemene a křišťálu. Dále je zde hojný azbest. 

 

1 položek celkem

Cena

640641
1640641
Chalcedon - Ahníkov u Chomutova
640 Kč

Velikost vzorku: 8x9x5 cm. Pěkná leštěná ukázka chalcedonu z dnes již dost vysbírané lokality Ahníkov.

2103