DOVOLENÁ, objednávky budeme odesílat od pátku 31.5.

Blahuňov v Krušných horách

Lokalita Blahuňov německy Plassdorf nedaleko od Chomutova. Jedná se o nejmenší těžené fluoritové ložisko v Čechách. 
Těžba zde již probíhala okolo 15. století, dolovány zde byly hlavně železné rudy a to hematit s limonitem. Jejich význam a výskyt  však nikdy nebyl velký. Později byl v malém měřítku těžen také baryt. Samotná těžba začala v roce 1959 a za dva roky byla ukončena po vydobytí všech rentabilních zásob. 
Na ložisku bylo vyraženo 902 metrů chodem. 

Hlavní žilnou složkou na ložisku je křemen, který přechází až do ametystu případně světlejších záhněd. Vzácně lze na ložisku najít seskupení křemene připomínající hvězdové křemeny. 

Fluorit na ložisku netvořil příliš velké krychle, avšak bylo zde zaznamenáno mnoho krystalových typů. Fluorit je zde hlavně bílý, zelený případně lehce nafialovělý.  

Baryt je na lokalitě méně hojný, avšak byl zde nalezen v pěkných sběratelských ukázkách, zbarvení barytu bylo nejčastěji načervenalé až medově žluté. 

Pro zdejší lokalitu je také typický rudý karneol nejčastěji v křemen-fluoritové žilovině, který je sběrateli mnohdy vyhledávaný. Nejlépe tento materiál vynikne po nařezání a vyleštění. 

V poslední době se tato lokalita stala velice navštěvovaná, zarostlé poměrně rozsáhlé haldy byly rozkopány i do větších hloubek. Možnosti pěkného nálezu tu jistě stále jsou, hlavně pro nenáročné sběratele. 

Mineralogie: 

Minerály převládající na této lokalitě jsou: Fluorit, baryt, křemen, chalcedon (karneol).
Vzácnějšími minerály jsou: Dolomit, galenit, pyrit, sfalerit. 

1 položek celkem

Cena

330331
1330331
Karneol - Blahuňov
330 Kč

Velikost vzorku: 9x8x3 cm. Leštěná ukázka karneolu z nejmenšího těženého fluoritového ložiska u nás. 

2106