DOVOLENÁ, objednávky budeme odesílat od pátku 31.5.

Dobranka u Dobrné

Lokalita Samota u Dobrné, zlidovělým názvem Dobranka a původním Německým názvem Dobern je nalezištěm v Českém Středohoří. Zde byly nalezeny nádherné ukázky dutinových minerálů, především zeolitů v trachitických typech hornin.
Za zmínku určitě stojí samotný objev lokality, kdy byl známým a významným sběratelem Josefem Bártou z Děčína. Ten prováděl průzkum vedený za účelem objevení nových míst, s výskytem krystalů barytu na plochách trhlin pískovce, které se vyskytuji na několika místech Labských pískovců.

Lokalita měla být koncem 80 let zasypána popílkem z plánované výstavby Děčínské teplárny. Tento projekt však nakonec nebyl realizován. Řada míst je postižena černou skládkou odpadu, dost výchozů je zašlých, zasypaných nebo dost poškozených od sběratelů minerálů. Nálezy se nedají zcela vyloučit, ale vzhledem ke stavu lokality je sběr problematický a nalézá se v prostoru CHKO.
 
Co se týče mineralogie lokality, tak zde byly na několika místech výchozy, kdy byly učiněny nálezy dutin, které dosahovaly až 30 cm. Jejich výplně tvořil především natrolit nebo thomsonit.
 
Natrolit tvořil buď srůsty drobných jehličkových krystalků a nebo kulovité agregáty od několika mm až do 3 cm. Zabarvení natrolitu bylo bílé, růžové, šedé, oranžové nebo hnědé. Vzácněji byly nalezené pecky nebo výplně celistvého natrolitu, který zcela vyplnil prostor dutin. Pískové až krémové zbarvení, s červenými nebo nazelenalými kuličkami těchto výplní, byly vhodné ke zpracování řezáním a následně leštěním. K esteticky pozoruhodným nálezům patří spíše menší dutinky, kde natrolit tvořil snopečky a štětečky s byl doprovázen jinými minerály. Těmi byly kalcit, phillipsit, analcim a vzácný zeolit gmelinit, minerály na které přijde ještě slovo později.
 
Dalším minerálem, který byl na lokalitě poměrně hojně rozšířený je thomsonitThomsonit tvoří snopečky podobně jako natrolit, někdy samostatné hranolovité krystaly až kolem 1 cm. V některých případech thomsonit nasedal na vzácnější minerál zeolitové řady gismondin. Typickou formou thomsonitu je kompletní překrytí povrchu dutin kulovitými agregáty až přes 3 cm velkými. Na povrchu těchto agregátů se leskly plošky thomsonitových krystalků a na štěpných plochách kulovitých agregátů je radiálně paprsčité struktura. Stejně jako na agregáty natrolitu, tak i na ty thomsonitové nasedal občas kalcit a to v krystalech od několika mm až po 10 cm velkých.
 
Kalcit je zde většinou žlutý nebo nahnědlý a mnohdy je na některých plochách vyloužen bílý film vápnitého vzhledu. Tvar kalcitových krystalů byl klasických klencích, sllenoedrů, cvočkovců nebo jejich kombinací.
Někdy byl v menších dutinkách ve společenství minerálů, které již byly zmíněny v textu dříve.
 
V daleko menší míře se na lokalitě vyskytuje phillipsit drobných krystalů nebo jejich srůstů nažloutlé nebo hnědavé barvy. Z pravidla se nachází v plochých táhlých dutinkách obvykle do několika cm.
 
Dalším minerál lokality je analcim v droboučkých čirých krystalcích maximálně do velikosti 3 mm.
 
Velmi vzácným a na lokalitě nejvzácnějším zeolitem je gmelinitMinerál žluto oranžové nebo oranžové krystalky nebo jejich šestihranné srůsty kolem 1 mm vzácně až 4 mm velké. Výskyt byl v dutinkách až 5 cm velkých.
 
Dalším vzácným minerálem je gismondin obvykle velikost krystalů nepřesahuje 1 mm, velmi vzácně byl nalezen až v 5 mm velkých pyramidálních krystalech. Zabarvení gismondinu je zde bělavá až průsvitná se silným leskem. Vyskytuje se v dutinkách několika cm, vzácněji i přes 10 cm.
 

Mineralogie: 

Minerály převládající na této lokalitě jsou: natrolit, kalcit, thomsonit
Vzácnějšími minerály jsou: analcim, apophylit, phillipsit, gismondin, gmelinit

4 položek celkem

Cena

450920
1450920
B9EFFD96 5AC0 4154 B9F9 4B4A76DCDD42
450 Kč

Velikost vzorku: 9 x 9 x 2,5 cm Estetický vzorek thomsonitu. Pěkný vzorek kulovitých agregátů bílého zeolitu thomsonitu.

432
Natrolit - Dobrná
460 Kč

Rozměr vzorku: 11x8x5,5 cm Starší vzorek natrolitu z Českého středohoří z lokality Dobrná. 

1884
CA52B8E9 BD31 453B 8171 E2F5CC3AD4FE
979 Kč –40 %
579 Kč

Velikost vzorku: 8x6x4 cm. Hezká ukázka natrolitu z Lokality Dobranka. 

747
Thomsonit - Dobranka
920 Kč

Velikost vzorku: 8x5,5x4 cm.  Vzorek pochází se staré sbírky. Natrolit/mezolit přecházející v ukončení thomsonitu z lokality Dobrná. Zadní strana vzorku je seříznuta. 

3198